Milline pudelivesi on tervislik?

Millises vormis on vesi meie laual?

Urmas Jõgeva 
Värska Vesi AS juhatuse liige

Kõikvõimalikes pudelites, maitsetes ja värvides vesi võtab riiulite ees silme-eest kirjuks. Seal see on – aine, millest suures osas koosneb meie keha ja mida vajame igapäevaselt, et hoida end parimas võimalikus vormis. Aga millises vormis on vesi, mis vaatab meile riiulitelt vastu? Kas e-ainetega üles pumbatud pealtnäha ilus, aga sisemiselt tühi vesi või tohutuid kilomeetreid läbinud suure jalajäljega vesi või torustikes ja puhastusseadmetes ekselnud vesi? Joodavad, aga parima vormi tiitlit neile anda ei saa. Elame erakordselt puhtal loodusküllasel maal ja ehk võtame isegi siinset puhast vett teinekord iseenesestmõistetavalt.  

Voolav „kuld“ maapõues

Ei kulda ei hõbedat leidu me maal, küll aga peitub meie maapõues parimas vormis vesi maailmas – looduslik mineraalvesi. Värska lahe all, 470 meetri sügavusel asub kristallpuhas mineraalide rikas vesi, mille vanus ulatub 500 miljoni aasta taha. Seal villib Värska Vesi AS pudelitesse eestlaste kultustoodet Värska Originaal. Tagasi poelettide vahele jõudes muutub aga asi taas keeruliseks. 

Segadus mineraalvee turul

Järjest raskem on Värska nime kandvaid tooteid ja tootjaid eristada. Kuna kohanime patenteerida ei saa ning Värska silt veepudelil müüb, siis tuleb sellenimelisi tooteid turule järjest juurde. Tarbija peab olema teadlik, et mitte iga Eestis müüdav Värska vesi ei ole looduslik mineraalvesi ega pärine Värskast. Teised Eesti joogitootjad villivad Värska sildi all ka tavalist Tartu puurkaevu vett ning üksnes lisavad veele tehases mineraalaineid, ehk tegu ei ole loodusliku mineraalveega. Seetõttu on väga oluline, et tarbijad saaksid aru, millise ettevõtte Värska vett nad ostavad ja kas vesi on pärit originaalsetest allikatest või ainult näib see nii. 

Looduslik mineraalvesi või mineraliseeritud vesi

Niisiis leiab kaubandusest lisaks looduslikule mineraalveele ka niinimetatud kunstlikku mineraalvett (mineraliseeritud lauavett), mis on tavaline joogivesi, millele on lisatud erinevaid mineraalsooli ja süsihappegaasi. Peab rõhutama, et klassikalist ravitoimet sellistel toodetel ei ole. Pika aja jooksul vette lahustunud mineraalid on kehale palju kergemini omastatavad kui kunstlikult lisatud mineraalid. Looduslikud soolad ja mineraalid on suureks abiks sapi, maksa, mao ja seedeelundite probleemidest jagu saamisel. Loodusliku mineraalvee villimine toimub Värskas kohapeal ning loodusikule mineraalveele lisaaineid lisada ei tohi, peale karboniseerimiseks vajaliku süsihappegaasi. Loodusliku mineraalvee tunneb ära tootja järgi ning pudelile peab olema märgitud vee allika nimi. Värska Originaal pärineb allikast Puurkaev nr. 7.  

Mineraalvee kõrval on kindlasti oma koht ka tavalisel veel, kuid siinkohal lähtuksin reeglist – mida väiksem on teekond allikast või kaevust joogiklaasini, seda parem. 

Millist vett tarbida ei ole seega sugugi vähetähtis küsimus. Kõnekas on ka fakt, et mineraalvee allikatel Värska kandis elab rohkem hea tervisega auväärses eas inimesi kui mujal Eestis. Riiulite ees ekseldes tuleb aga olla tähelepanelik ning osata eristada originaalset looduslikku mineraalvett samalaadsetest toodetest.