Vesi ja sport

Iga intensiivsema kehalise tegevusega kaasneb higistamine. See on hädavajalik organismi ülekuumenemise vältimiseks. Keskmise intensiivsusega treeningu puhul kaotab keha 0,5–1 liitrit vedelikku tunnis, intensiivse koormuse puhul aga kuni 3 liitrit. Mitte ainult tippsportlasele, vaid ka tervisejooksjale on oluline kaotatud vedelik võimalikult kiiresti asendada.

Tavalisest kraaniveest ei piisa. Tugeval higistamisel võib mineraalainetevaeste jookide kasutamine põhjustada terviseprobleeme, kuna mineraalide sisaldus ja nende koosseis joogis määrab, kuidas vedelik organismis jaotub.

Põhimõte on lihtne – iga kulutatud kilokalori kohta tuleb juua 1 milliliiter vedelikku.
Ligi 2% kehakaalust vedeliku kaotus võib viia töövõime langusele kuni 20%. 50 kg kehakaalu korral teeb see välja ühe kilogrammi.

Ehk on siit arusaadav, miks vedeliku tarbimine nii oluline on. Taastumine pole lihtsalt puhkus treeningute vahel, see on optimaalne toitumine, veeprotseduurid, massaaž jne. On vaja tasakaalustada mineraalide, mikroelementide ja vedeliku kaotus. Mineraalveed aitavad kaotatut taastada.

Naatrium osaleb organismi vedelikubilansis, happe-leelise tasakaalu säilitamises ning närvi-lihase ärritatavuses. Kuuma ilmaga ja pingutava kehalise tegevuse korral kaasneb järsk naatriumi vajaduse tõus. Keha kaotab vedelikku, mis omakorda mõjutab teiste mineraalainete, nagu magneesiumi ja kaaliumi, kaotust. Mineraalvees ei esine naatrium naatriumkloriidina (keedusool), vaid teiste mineraalainete või bikarbonaadiga seotuna. Sellisel kujul soodustab bikarbonaat üleliigse naatriumi eritumist. Bikarbonaat ei ole mineraalne, vaid hea loodusliku mineraalvee oluline koostisosa. Bikarbonaadirikkad on just lubjakivi läbinud mineraalveed.

Jooksja jook peaks sisaldama ka võimalikult palju magneesiumi. Kaaliumisisaldus ei tohi jooksu ajal tarvitatavas joogis olla liiga kõrge, pärast jooksu on aga kaaliumirikas jook soovitatav.

Mida kõrgema temperatuuriga on jook ja mida kontsentreeritum on joogi suhkrusisaldus, seda kauem püsib see maos. See põhjustab ebameeldivat täismaotunnet ja vesi loksub sooles edasi-tagasi. Magusad joogid põhjustavad vere suhkrusisalduse kiire tõusu, mis omakorda suurendab kõhunäärme hormooni insuliini eritumist. Kõrge insuliinitase pidurdab rasvade “põlemist”, mistõttu organism kasutab juba väga varakult ära oma glükogeenivarud.

Siit soovitus – vahetult enne starti mitte kasutada suurtes kogustes magusaid toitesegusid. Üle tunni kestnud pingutusel peab jook sisaldama ka süsivesikuid. Jooksu ajal toimib kõige kiiremini jahe jook, mis sisaldab vajalikul hulgal mineraale ja süsivesikuid.

See ei tarvitse olla tööstuslikult valmistatud spordijook, nõude täidab ideaalselt õunamehu (või muu puuviljamahl) segatuna mineraalveega 1:3, eeldusel, et valitakse õige mineraalvesi. Mineraalvees leiduvad mineraalid peavad olema järgmises vahekorras: kaalium:naatrium mitte vähem kui 1:10, magneesium: kaltsium mitte vähem kui 1:3.